Koupě správného druhu šípů ve správné tuhosti je stejně důležitá, jako koupě vhodného luku. Je-li šíp příliš tuhý, odskočí při výstřelu od luku a tím pádem není veden. Je-li příliš měkký, ovine se příliš okolo luku, má dlouhý kontakt s lukem, tím je ovlivněn a jeho zadní část bouchá do luku. Tím pádem opět nemám příliš mnoho šancí se opakovaně trefit. Jednotlivé šípy se od sebe liší svým účelem, cenou, materiálem, délkou nebo tloušťkou stěn, hmotností, ale zejména průhybem při standardním zatížení - SPINE. Pokud si nejste jistí jaké šípy vybrat, obraťte se na odborný personál našeho obchodu.

Komponenty šípů (185)

Hroty šípu, končíky šípu, kormidla šípu a další drobnosti nutné k olepení šípu. Kormidla, hroty i končíky vybírám tak, aby odpovídaly průměru trubky šípu, jeho délce a hmotnosti. Čím sportovnější luk s větší úsťovou rychlostí, tím menší kormidla šípu. Kormidla šípu se lepí mimo speciálů na přípravcích, kterým se říká lepička šípu. Na nich se dá nastavit i vhodný úhel kormidel. Je-li pohromadě více než dva lukostřelci, tak se vyplatí si svoje šípy nalepit i opravovat. Pokud si nejste jisti výběrem, kontaktujte nás a my vám poradíme. V tabulkách výrobců je uvedeno, jaký typ končíku a hrotu či dalších komponent pasuje k danému rozměru šípu. Např. k trubce Jazz 1716 pasuje hrot OnePiece 1716.

Šípy pro luky (25)

Zde najdete již hotové šípy tzn. olepené vhodnými kormidly s hrotem v délkách od výrobce. Délka se nechá na požádání zkrátit. Při výběru vhodných druhů šípu pro začátečníky se dá orientačně vycházet z následujících údajů pro šípy Easton Black pro reflexní luky:
• Napínací síla do 20lbs - šípy 1516
• Napínací síla do 25lbs - šípy 1616
• Napínací síla do 30lbs - šípy 1716
• Napínací síla do 35lbs - šípy 1816
• Napínací síla do 40lbs - šípy 1916
Čím delší šíp musí být, tím menší napínací sílu luku snese, takže musím jít o vhodnou tuhost šípu výše!
Pro kladkové luky a šípy Easton Gamegetter II Black:
• Napínací síla 45 - 50lbs - šípy 2016
• Napínací síla 50 - 55lbs - šípy 2117
• Napínací síla 55 - 60lbs - šípy 2219
Je ale celá řada vhodných karbonových šípů, např. Cross-X, nebo Easton Power Flight, které jsou lehčí než duralové. Vždy je potřeba při aplikaci šípů hledět i na nejmenší nutnou hmotnost šípů – jinak hrozí prasknutí luku!! Na požádání lze nalepit šípy i dle vašich požadavků.

Trubky šípů karbonové (65)

Karbonové šípy jsou vhodné pro všechny typy luků, kde to umožňují pravidla a hmotnost šípu. Oproti duralovým šípům vynikají lehkostí a rovností. Nedají se ohnout jako duralové šípy, pouze zlomit. Dají se rozdělit na čistě karbonové trubky jako např. Easton Lightspeed, Easton Power Flight, Easton Carbon One, Cross-X, Carbon Express a na trubky typu A/C - aluminium/karbon, které mají duralové jádro trubky a karbonový obal jako např. Easton A/C/C, A/C/E, X10. Trubky typu A/C jsou vhodné pro sportovní střelbu jak z kladkových, tak reflexních luků (s karbonovými rameny a kovaným, nebo karbonovým středem). Vhodné šípy pro Váš luk a Vaši postavu /potřebná délka šípu/ se vybírají podle tabulky výrobce. Trubky Easton X10, A/C/E, A/C/C a A/C Navigátor, Carbon One apod. je nutné objednávat po 12 kusech, tj. celých sadách. Je dále důležité vybrat odpovídající hroty, končíky i kormidla šípu.

Dříky dřevěných šípů (2)

Dříky pro dřevěné šípy jsou většinou vyrobené z kvalitního cedrového dřeva. Také se používá severská borovice a houslařský smrk. Jsou rozděleny na dva rozměry průměru dříku 5/16" a 11/32" a zároveň jsou tříděny podle průhybu (spine), pro několik napínacích sil luku vždy po 5 lbs. K tomu abych na ně mohl přilepit končík a hrot, potřebuji ořezávátko na dřevěné šípy. Na dříky se dají lepit jak plastová kormidla vhodné velikosti, tak zejména kormidla z krocana, která bývají i v různých barvách. Přestože je možnost mít dřevěné šípy tříděné, nikdy nedosáhnete toho, aby 2 byly absolutně stejné. Rovinnost, váha a spine dřevěného dříku je dána strukturou dřeva. Nejsou proto ideální na sportovní terčovou střelbu. Používají se zejména pro střelbu z tradičních luků a mají relativně malou životnost.

Trubky šípů duralové (10)

Duralové trubky šípů jsou vhodné pro hobby střelbu a začátky (Easton Jazz) sportovní střelby, nebo střelbu 3D s kladkovým lukem a pro lov (Easton XX75 Platinum Plus, XX75 Gamegetter II, X7). Liší se zejména v toleranci rovnosti a ve slitině hliníku, z jaké jsou vyrobeny. Vhodné trubky vybíráme podle tabulky výrobce. Vždy je potřeba vybrat i vhodný končík šípu, kormidla šípu a hrot šípu. Trubky X7 se velmi dobře osvědčují i pro halovou lukostřelbu díky životnosti a přesnosti.

Hledání v kategorii

Cena: -
Stránka:
Na stránce:
Stránka:
 

X

Síla Lb/Kg/N

Lb (#)
Kg
N

Nátah, délka palce "/cm

Palce "
cm
 

Váha gr/g

gr
g

Rychlost fps/mps

fps
mps